... ALEBO INAK AJ SKÚSENOSŤ A PRÍLEŽITOSŤ, KTORÚ SOM PRESNE POTREBOVALA...


Keď som na Vianoce v rámci nášho "secret Santu" na karate dostala darček od Toma (šampanské a pozvánku na obed), ešte som nevedela, že sa mi týmto takto zmení pohľad na celý môj sen s fotením a tým byť fotografkou. Totiž... Tom je kameraman a aj vďaka tomu, že sme mali konečne (aj mimo tréningu) viac času porozprávať sa o všetkom, čo nás baví a aké máme sny a plány do budúcnosti, sľúbil mi, že sa môžem prísť pozrieť na natáčanie filmu, ktorý teraz točia pre Netflix.


Cestou tam som nemala žiadne očakávania, ale bola som naozaj zvedavá, ako to na takom filmovom sete funguje. Musím ale povedať, že som sa naozaj veľmi tešila, že sa dozviem a zase naučím niečo nové. Okrem toho, že som mala možnosť pozrieť sa na celé fungovanie filmového natáčania, vyskúšala som si aj niekoľko vecí v rámci samotného procesu - medzi nimi napr. prácu ostriča, ktorý ostrí kameramanovi záber a jeden záber som mala možnosť si aj sama zaostriť. A vzhľadom na to, že som tento ostriaci proces videla na tomto natáčaní prvýkrát v živote, myslím si, že som to vzládla veľmi dobre (ono sa to zase až tak od manuálneho ostrenia pri fotení nelíši, všakže...).

Všetky fotografie som tu, samozrejme, nedala... nakoľko sa film ešte stále točí a do kín pôjde až niekedy budúci rok (pravdepodobne :D). Ale aj napriek tomu som tento článok chcela napísať, pretože táto skúsenosť mi oveľa viac než nové fotky do portfólia či na Instagram dala a ukázala, že práve toto je to, čomu sa chcem v budúcnosti venovať. Tvoriť na jednej strane aj svoje veci, projekty a fotografie, ale na strane druhej byť zároveň súčasťou niečoho takého a vidieť a podieľať sa a vzniku nových filmov a kreatívnych diel. Odvtedy sa o čosi inak pozerám aj na fotku a celý proces jej vzniku a oveľa viac si začínam uvedomovať aj aspekt svetla a to, akým spôsobom sa pomocou neho (a to aj bez zložitejšieho editu v postprodukcii) dá vytvoriť epická fotografia. Celý ten čas strávený na place som bola rada, že tam som a že môžem tento proces vidieť aj z opačného uhla (nie len v kine ako výsledný produkt) a ešte raz týmto veľmi pekne ďakujem svojmu "secret Santovi", vďaka ktorému som túto možnosť mala!